ISO/PAS 45005 - Управління безпекою та гігієною праці під час пандемії COVID-19

Як відомо, карантинні заходи, викликані пандемією COVID-19, за короткий термін завдали непоправного удару по світовій економіці. Стало ясно, що більшість компаній не мають відповідного плану антикризових дій на випадок виникнення таких ситуацій.

Ведення бізнесу в режимі «онлайн» або «на винос» – тимчасове рішення, яке підходить не всім. Деякі види діяльності просто фізично неможливо здійснювати без присутності людей на своїх робочих місцях. Тут роботодавці зіштовхнулися із проблемою захисту персоналу, з якою раніше не доводилося мати справи. На жаль, існуючі стандарти та посібники з охорони здоров'я та праці не підходять для запобігання зараженню коронавірусом на робочому місці.

У зв'язку з гострою необхідністю та невідкладністю ситуації, команда розробників ISO в галузі охорони праці та техніки безпеки (технічний комітет ІСО/ТК 283) у рекордно короткі терміни створила та опублікувала у грудні 2019 стандарт-керівництво ISO/PAS 45005 «Управління безпекою та гігієною праці - Загальний посібник із безпечної роботи під час пандемії COVID-19».

ISO/PAS 45005 є посібником для створення безпечних умов праці на підприємстві, дозволяючи при цьому ефективно продовжувати його функціонування. Він призначений для доповнення будь-яких існуючих національних посібників та правил з метою реагування на пандемію.

Стандарт застосовується до організацій будь-якого розміру та сектора, включаючи ті, які:

  • діяли протягом усієї пандемії;
  • відновлюють або планують відновити роботу після повного або часткового закриття;
  • повторно відкривають робочі місця, які були повністю або частково закриті;
  • нові і будуть введені в експлуатацію вперше.

Цей стандарт надає практичні рекомендації щодо управління будь-якими ризиками, що виникли через пандемію вірусу COVID-19, та застосовуємо незалежно від місцезнаходження чи статусу організації. Під час його розробки враховувався той факт, що не в кожній компанії є уповноважені особи, які займаються питаннями охорони та гігієни праці, тому він підійде для будь-якої компанії, незалежно від її підходу до управління.

Організації, що використовують ISO 45001, можуть керуватися цим документом для інформування своєї системи менеджменту, зв'язавши відповідні пункти з циклом «Плануй-роби-перевіряй-дій». Системний підхід полегшує координацію ресурсів та зусиль, що важливо при боротьбі з COVID-19.

У рамках підтримки глобальних зусиль у боротьбі з кризою, спричиненою пандемією вірусу COVID-19, ISO/PAS 45005 можна знайти у вільному доступі на сайті ISO.

У статті використані матеріали з вебсайту ISO: https://www.iso.org