СЕ маркування будівельних металоконструкцій. З чого почати?
Що таке СЕ маркування і для чого потрібний знак СЕ на металоконструкціях?
Оскільки металоконструкції будівельного призначення підпадають під дію будівельного регламенту № 305, вони не можуть поставлятися на територію Європейського Союзу без маркування знаком СЕ. Підставою для такої постановки є стаття 114 договору про Європейський Союз.
Простіше кажучи, СЕ маркування – це маркування продукції знаком СЕ на доказ того, що продукт відповідає вимогам, викладеним у нормативних документах (стандартах, правилах), що діють на території країн Євросоюзу. Це потрібно для того, щоб захистити ринок ЄС від продукції, яка може бути небезпечною через невиконання таких вимог. Якщо говорити про будівельні металоконструкції, вимоги до такої продукції викладені у відповідній частині стандарту EN 1090, а також інших стандартах, на які він посилається.
Як підтвердити відповідність металоконструкцій вимогам ЄС?
Щоб підтвердити відповідність металоконструкцій вимогам EN 1090 та пов'язаних з ним стандартів, компанія-виробник має пройти перевірку з боку нотифікованого органу оцінки відповідності. Список нотифікованих органів можна знайти на сайті Єврокомісії. Кожному органу надано унікальний номер, за яким його можна легко ідентифікувати з багатьох інших таких компаній, при цьому важливо перевірити в яких саме областях цей орган має повноваження проводити оцінку відповідності. Наприклад, Нотифікованому органу оцінки відповідності ТЮФ Тюрінген (TUV Thuringen e. V.) присвоєно номер 0090.
Як вибрати нотифікований орган для сертифікації продукції?
Зауважимо, що для постачання продукції до країн ЄС нотифікованим органом може бути виключно компанія, розташована на території Європейського Союзу. Тому при виборі нотифікованого органу для надання відповідних сертифікаційних послуг у виробників з України є три варіанти:
- Працювати безпосередньо з нотифікованим органом, який перебуває в ЄС, і зіткнутися з необхідністю вести всю комунікацію іноземною мовою, оплачувати транспортні витрати закордонних фахівців тощо;
- Працювати з посередниками, які за фактом не є уповноваженими експертами, і не мають фундаментальних знань у цій галузі, але можуть лише «звести» Вас з експертами в одному з нотифікованих органів оцінки відповідності. Найчастіше, у таких випадках, ви можете опинитися в положенні «голого короля», коли горе-фахівці запевняють, що ви готові до постачання в Європу вашої продукції, не маючи при цьому жодного уявлення про те, що відбувається на ринку металоконструкцій до ЄС.
- Працювати з дочірнім підприємством / офіційним представництвом нотифікованого органу України, тобто. коли всі перевірки та оформлення документації виконують українські фахівці, які мають необхідні допуски та знання.
У зв'язку з останнім, раді повідомити, що з 2019 року українські виробники металоконструкцій мають можливість отримати в Україні кваліфіковану допомогу в питанні СЕ маркування та відповідні сертифікаційні послуги від Нотифікованого органу оцінки відповідності ТЮФ Тюрінген e. V.) у його дочірньому підприємстві – ТОВ «ТЮФ Тюрінген Україна».
Експерти ТЮФ Тюрінген Україна мають чималий, у тому числі й європейський, досвід оцінки відповідності вимогам, що застосовуються до металоконструкцій будівельного призначення для отримання права нанесення СЕ маркування, серед яких: атестація зварювальників (ISO 9606), атестація операторів зварювальних установок (ISO 14732), атестація технологій зварювання (ISO 15614), сертифікація системи забезпечення якості у зварювальному виробництві (ISO 3834), сертифікація системи внутрішнього виробничого контролю (EN 1090). Крім того, завдяки програмі внутрішнього навчання TUV, фахівці компанії регулярно отримують передові знання та досвід європейських колег у цій галузі.
Додамо, що бренду TUV, беззастережно довіряють у країнах Європейського Союзу, що важливо враховувати при виборі нотифікованого органу.
Підготовка до сертифікації металоконструкцій
Перше, про що потрібно подумати фахівцям компанії-виробника на початку проекту із сертифікації – стандарти. Важливо отримати доступ до текстів відповідних стандартів, зрозуміти їх вимоги та впровадити їх під час виробництва продукції. До речі, деякі з них доступні українською мовою, і їх можна придбати у офіційного дистриб'ютера – компанії «УкрНДНЦ».
Однією із вимог стандарту EN 1090-1 є наявність системи внутрішнього виробничого контролю якості (FPC). Вимоги до системи контролю дуже коротко викладені у стандарті EN 1090-1.
При створенні системи контролю якості зварювального виробництва, залежно від рівня виконання конструкцій (EXC1-EXC4), слід враховувати вимоги відповідної частини стандарту ISO 3834.
Вимоги до персоналу та процесів у зварювальному виробництві
Крім доступу до стандартів та впровадження їхніх вимог важливо провести атестацію персоналу зварювального виробництва (якщо таке є) на підставі вже згаданого раніше міжнародного стандарту ISO 9606 (для зварників) або 14732 (для операторів зварювальних установок). Крім того, потрібна наявність координатора зварювальних робіт з рівнем кваліфікації IWE, а також фахівців неруйнівного контролю відповідно до вимог ISO 9712.
Підприємство також має мати атестовані технологічні процеси зварювання на відповідність ISO 15614.
Що можна віддати на аутсорсинг під час виробництва продукції зі знаком СЕ?
Якщо говорити коротко, то на субпідряд чи аутсорсинг можна віддати будь-який виробничий процес. Головне пам'ятати, що відповідальність за результати роботи субпідрядників несе виробник. Зважаючи на це, потрібно налагодити надійне керування процесами, переданими на аутсорсинг. Існує безліч хороших прикладів для успішної практики у цьому питанні. Досвід європейських виробників металоконструкцій повністю підтверджує правдивість принципу управління якістю «Взаємовигідна співпраця з постачальниками – велика цінність».
Як наносити знак СЕ?
Знак відповідності СЕ виробник наносить самостійно.
Нам часто ставлять питання про те, як і куди наносити знак СЕ у разі маркування металоконструкцій? Відповідь – маркування СЕ не наноситься на самі металоконструкції, оскільки надалі знак СЕ може бути прихований під шаром антикорозійного покриття. Він вказується у супровідній документації до металоконструкцій. Варто зауважити, що на даному етапі також важливо не забути вказати номер нотифікованого органу, який провів оцінку відповідності внутрішнього виробничого контролю виробника та видав сертифікат, на підставі якого виробник складає декларацію характеристик продукції та «розробляє» знак відповідності (те, як він виглядатиме) на свою продукцію.
Як знайти покупця в країнах ЄС?
Треба визнати, що у Європейському союзі достатньо виробників металоконструкцій. Однак обсяг ринку такої продукції величезний і знайти «свого покупця», звичайно, можливо. При цьому важливо пам'ятати – закидати шапками європейського покупця не вийде. Не вміючи розмовляти зрозумілою загальноєвропейською технічною мовою стандартів, буде неможливо переконати потенційного замовника в тому, що ваше підприємство здатне виготовити якісні металоконструкції точно вчасно. Саме терміни постачання часто мають дуже важливе значення.
Багато європейських компаній відкриті до переговорів і готові до співпраці. Не шкодуйте часу та сил на переговори та просування своєї продукції серед компаній, що займаються будівництвом у Європі. Тисячі компаній по всьому світу пройшли процедуру сертифікації EN 1090 і успішно виробляють свою продукцію для ринку ЄС. Реєстр таких компаній можна знайти на сайті - https://www.en1090.net.
Запрошуємо вас надіслати запит на проходження процедури сертифікації металоконструкцій у TUV Thuringen e. V. з наступною реєстрацією вашої компанії у вказаному вище реєстрі.
Увага! Дізнатися більше про сертифікацію металоконструкцій можна на наших безкоштовних вебінарах: Оглядові вебінари TUV за EN 1090, ISO 3834, ISO 9606, ISO 15614, ISO 5817 та СЕ маркування.
Ми будемо раді допомогти вашому успіху!