Вплив кліматичних змін на міжнародні стандарти: оновлення ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001, ISO 21001, ISO 20000-1, ISO 22000 та ISO/IEC 27001

ДО УВАГИ СЕРТИФІКОВАНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ!

Міжнародний форум з акредитації IAF та Міжнародна організація зі стандартизації ISO опублікували спільне комюніке про доповнення, внесені у низку стандартів на системи менеджменту у вигляді додаткового тексту, що наголошує на важливості зміни клімату як фактора, що враховується в організаційному контексті системи менеджменту.

Як пояснюється у спільному комюніке, зміни були ініційовані у відповідь на Лондонську декларацію про дії щодо захисту клімату. Загальний зміст вимог до розділів 4.1 (Розуміння організації та її контексту) та 4.2 (Розуміння потреб та очікувань зацікавлених сторін) залишається незмінним; ці пункти вже включають потребу розгляду організацією всіх внутрішніх та зовнішніх факторів, які можуть вплинути на ефективність її системи менеджменту; дані нові включення гарантують, що зміна клімату враховується в системі менеджменту та є зовнішнім фактором, який досить важливий для нашої спільноти, щоб вимагати від організацій враховувати його вже зараз.

Наступні оновлення для вимог вище наведених стандартів ISO, зокрема розділів 4.1 та 4.2. стандарту, були опубліковані 28 лютого 2024 року:

4.1 Розуміння організації та її контексту.

Організація повинна визначити зовнішні та внутрішні фактори, які мають відношення до її призначення і впливають на її здатність досягати наміченого(их) результату(ів) її системи менеджменту.

Організація повинна визначити чи є зміна клімату відповідним фактором.

Процедура: Організація розглядає зміну клімату як зовнішній фактор. Організація робить заяву про це в аналізі СМ з боку вищого верівництва.

4.2 Розуміння потреб та очікувань зацікавлених сторін.

Організація має визначити:

  • зацікавлені сторони, які мають відношення до системи менеджменту;
  • відповідні вимоги цих зацікавлених сторін;
  • які з цих вимог буде враховано у системі менеджменту ХХХ.

ПРИМІТКА: Відповідні зацікавлені сторони можуть мати вимоги, пов'язані зі зміною клімату.

Процедура: При аналізі вимог зацікавлених сторін необхідно також враховувати потреби та запити щодо змін клімату. В результаті аналізу визначається та реалізується необхідність вживання заходів. Організація робить заяву про це в аналізі СМ з боку вищого верівництва.

Сертифіковані організації повинні гарантувати, що вони врахували аспекти та ризики зміни клімату при розробці, підтримці та ефективності своєї власної системи менеджменту.

Зміна клімату, поряд з іншими проблемами, має бути визначена як актуальна чи ні, і якщо так, її слід враховувати при оцінці ризику в рамках стандартів систем менеджменту.

Якщо організація використовує більше однієї системи менеджменту (наприклад, менеджмент якості та менеджмент здоров'я та безпеки), вона повинна забезпечити, щоб зміна клімату, якщо вона визнана значущою, розглядалася в межах кожного стандарту системи менеджменту.

Зазначається, що деякі аспекти та ризики зміни клімату можуть мати загальний характер, незалежний від системи менеджменту або галузі (наприклад, коли вони пов'язані з дотриманням нормативних вимог або експлуатаційною адаптованістю та організаційною стійкістю), у той час як інші будуть конкретно прив'язані до вимог стандартів системи менеджменту до конкретних галузей (наприклад, енергетика, сільське господарство та рибальство) та до характеристик організації (наприклад, до географічного положення, характеру її ланцюжка поставок або динаміки робочої сили).

Органам із сертифікації слід почати перевіряти чи враховано питання впливу зміни клімату в рамках аудитів за стандартами ISO.

Подальшу інформацію буде надано за необхідності та в міру надання з боку ISO та/або IAF.

За довідками, будь ласка, звертайтесь за телефоном +38(063) 169-67-12 або електронною поштою Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..