Випробування на втому матеріалів

Зважаючи на низку поважних причин, безпека промислових установок завжди повинна бути на високому рівні. Для запобігання виробничим ризикам необхідно регулярно проводити технічне обслуговування, періодичні ревізії та перевірки обладнання та матеріалів. Але як визначити ознаки втоми у вбудованих матеріалів, які перебувають у тривалій експлуатації? Адже приховані дефекти можуть призвести до серйозних наслідків до повної зупинки заводу та значних фінансових втрат.

TÜV Thüringen пропонує рішення – мобільні процедури тестування матеріалів щодо втоми, які проводяться шляхом виїзду експерта на локацію. Аналіз матеріалу, який спеціалісти TÜV Thüringen виконують за допомогою спеціального переносного обладнання, дозволяє в короткі терміни зробити ефективний висновок про його склад, а аналіз мікроструктури матеріалу дозволяє візуалізувати навіть найдрібніші тріщини. Оскільки ці методи є методами неруйнівного контролю, їх можна застосовувати безпосередньо на певній ділянці матеріалу без демонтажу або виведення об'єкта з експлуатації.

Мобільний аналіз матеріалу

Мобільний аналіз матеріалу дозволяє зробити висновки про склад та властивості матеріалу.

Часто на старі установки, які багато років перебувають в експлуатації, відсутні документи на деякі використані під час будівництва матеріали. Згодом, коли виникає необхідність замінити пошкоджені елементи на максимально схожі, така нестача інформації стає проблемою. У такому разі застосовується мобільний аналіз матеріалу.

TÜV Thüringen перевіряє всі матеріали на основі заліза, міді, алюмінію та нікелю, а також визначає до якого матеріалу відноситься об'єкт, що тестується.

Аналіз матеріалу - це швидкий і в той же час неруйнівний метод контролю

Аналіз матеріалу - це швидкий і водночас неруйнівний метод контролю. Він надає точну інформацію про склад матеріалу. Аналіз матеріалу також може бути використаний для порівняльних вимірювань між різними матеріалами або звірки матеріалу з сертифікатом.

Процес аналізу матеріалів:

Вимоги: об'єкт, що тестується, повинен знаходитися у вільному доступі, бажано, при «кімнатній температурі», поверхня без забруднень.

Процедура: за допомогою електричної дуги між вимірювальним пристроєм і об'єктом, що тестується, виникає «випаровування» невеликої кількості матеріалу, внаслідок чого фокусна пляма має максимальний діаметр 10 міліметрів.

Вимірювальний пристрій складає графічний малюнок «випареного» матеріалу та аналізує його склад.

Оцінка спектральних ліній дозволяє точно визначити матеріали з бази даних, що є у пристрої, а також порівняти їх із загальними стандартами.

Вартість аналізу матеріалу залежить від кількості точок вимірювання, які потрібно перевірити.

Мобільний аналіз мікроструктури

Аналіз мікроструктури виявляє слабкі місця у матеріалі.

Він дозволяє побачити найдрібніші тріщини на межах зерен у матеріалі. В основному, таким методом тестують системи, схильні до навантаження, яке викликає повзучість матеріалів. Він використовується для компонентів обладнання, конструкцій та установок, що піддаються високим температурам та регулярним змінам навантаження, наприклад, на електростанціях.

Мобільний аналіз мікроструктури дозволяє побачити найдрібніші тріщини на межах зерен у матеріалі

Мобільний аналіз мікроструктури дозволяє скласти звіт для періодичних випробувань, беручи до уваги як весь термін служби, так і отриману залишкову зрілість компонентів

Аналіз мікроструктури дозволяє скласти звіт для періодичних випробувань, беручи до уваги як весь термін служби, так і одержану залишкову зрілість компонентів.

Фахівці TÜV Thüringen досліджують структуру матеріалу безпосередньо на місці, без необхідності видалення компонента із системи. Неминучим є лише несуттєвий вплив на поверхні деталі через шліфування, полірування та травлення у процесі аналізу.

Процес аналізу мікроструктури:

Об'єкт тестування або його ділянка шліфують і полірують.

Відполірована поверхня піддається травленню (якщо матеріал невідомий, під час аналізу він буде ідентифікований).

«Відкрита» мікроструктура перевіряється під мікроскопом на наявність дефектів, тріщин та інших потенційних ризиків.

Робиться фотофіксація стану конструкції.

Вартість аналізу мікроструктури залежить від твердості матеріалу та кількості точок вимірювання.